Pátek, 15 Listopad, 2019
30 LET OD REVOLUCE …Cikán nebo Rom ?

Téma, které je aktuální v krajinách východní bloku od roku 1992. I po tak dlouhé době máme stále problém, aby většinová společnost pojmenování Rom přijala. Avšak ne jen oni. Častokrát i lidé z naší komunity, trvají na zastaralém názvu Cikán. Jsou na něj hrdí a chtějí, aby je tak oslovovali všichni lidé. Jak to vidí politička a aktivistka Iveta Bílková? Naše redakce tuto dámu oslovila a I. Bílková se s námi podělila o svůj pravdivý příběh.

Prodloužený víkend.

Iveta Bílková
Romská politička a aktivistka
Libereckého kraje

Za pár týdnů budeme slavit výročí 30 let od pádu komunistického režimu. Vzpomenu-li na toto výročí, vybaví se mi jeden zážitek, jelikož je s érou bývalého režimu silně propojen. Tento rok jsme s několika přáteli z neziskové organizace strávili prodloužený víkend. Romští i neromští přátelé nás provedli svým městem, ukázali nám vyloučenou lokalitu, ale o ní až někdy jindy. Společně s námi nás na této prohlídce doprovodili asistenti prevence kriminality spolu s členy městské policie. Jak to tak bývá, prodloužený víkend byl zakončen menším mejdanem.

Poslední podvečer se pak spustila debata na téma vedoucího strážníka městské policie, který absolutně ignoroval označení Rom a razil cestu nazývat nás Cikány. Zarazilo nás, že našim romským kolegům toto chování nevadí, ale ba naopak, cítí se být hrdí Cigáni. Moje odpověď byla taková, že to respektuji, ale ať tedy píšou projekty na ty Cigány, nikoli na Romy.

Líbil se vám článek?

Ohodnoťte ho!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hodnocení:

Jeho příspěvky vám přinesou profily osobností, zajímavosti ze světa. Má na starosti provoz webového portálu.

Archiv

Denní archiv

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Sledujte nás

INSTAGRAM

YOUTUBE