Pátek, 15 Listopad, 2019
Obchod s chudobou a vypočítaví majitelé

Téměř desetina obyvatel Česka, tedy zhruba 1,02 milionu lidí, žije pod hranicí příjmové chudoby. Nejvíce je mezi nimi nezaměstnaných, chudobou jsou ale ohroženi také důchodci a děti, především ty vyrůstající v neúplné rodině. Zhruba šest procent Čechů a Češek se kvůli nedostatku peněz nevěnuje ve volném čase žádné aktivitě. Víc než polovina lidí byla za poslední rok aspoň jednou v kině, divadle nebo v nějaké památce, na co si naopak udělají mnohem méně času, jsou jejich blízcí, s nimiž se stýkají výrazně méně než v minulosti.

A s tím souvisí i naše téma. Bydlení nejchudších obyvatel. Po privatizaci mnozí majitelé domů, začali využívat tuto skupinu ke svému obohacení. Uměle sdružují sociálně slabé z celé republiky v lokalitách, které jsou často na okraji měst a to jsou místa, kam by běžné nájemníky nedostali. Pokud si někdo myslí, že jde o levné bydlení je na omylu. Ceny nájmů se pohybují průměrně okolo 15.000. Některé domy jsou bez koupelny, někde i s toaletou na chodbě a bez teplé vody. I když se píše rok 2019, mnozí nájemníci se koupou ve vaničkách a vodu ohřívají na sporáku.

Je to obchod s chudobou. Znehodnotil se majetek a soukromí majitelé si jezdí jen pro peníze. Nájmy jsou navíc vysoké, investice do oprav minimální.

Dnes a denně slyšíme prohlášení politiků, která nás mají přesvědčit o tom, jak je na tom česká ekonomika dobře a jak se našim občanům zvedla životní úroveň. Lidé, kteří jsou nucení žít v drahých podnájmech, bez vyhlídky na lepší bydlení, si to nemyslí. A kolik máme takových lokalit v celé České republice s příznačným pojmenováním “ vyloučené“ ?

Analýza vyloučených lokalit z roku 2015. Dnešní čísla mohou být daleko vyšší.

Líbil se vám článek?

Ohodnoťte ho!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hodnocení:

Zajímá se o romskou historii, mezinárodní politiku a dějiny Evropy. Další příspěvky jsou z oblasti lidských práv.

3 Komentáře

Rudolf Tippan 9. 6. 2019 at 18:10

U tabulek by měl být vždy uveden název a zdroj odkud jste data čerpal, poslední dokument o vyloučených lokalitách má název: Analýza sociálně vyloučených lokalit v České republice a je z roku 2014 (výzkum) vydala se v roce 2015. Celou tuto analýzu dělala na zakázku tehdejší vlády společnost vlastněná Ivanem Gabalem. Od tédoby mohla být tato čísla navýšena až o 200%.

Petr Gina 9. 6. 2019 at 18:47

Hezký den Rudolf Tippan, děkujeme za připomínku. Datum výzkumu je doplněn.

Emil Virač 10. 6. 2019 at 23:18

Je mnoho Romů, sociálně slabých, kteří nemají jinou možnost, než bydlet kdekoli, pro ně je důležité mít střechu nad hlavou. Stát jako by bojuje proti podnikatelům a parazitům s chudobou, ale ve skutečnosti bojuje proti Romům. Na druhé straně, Romové by se měli už konečně zamyslet, vést své děti k pořádku a oni samotní chtít řešit svou nepříznivou situaci. Pokud si neví rady, měli by si zjistit jaké neziskovky mají projekty v dané lokalitě a na ne se obracet. Neziskovky konečně by měly změnit přístup a vést takovou politiku, nebo činnost, aby spolu s městy nezhoršovaly situaci.

Diskuze uzavřena.

Archiv

Denní archiv

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Sledujte nás

INSTAGRAM

YOUTUBE