Pátek, 15 Listopad, 2019
Romové a Svátek Všech svatých
Marta Hudečková

Málokdo z nás v dnešní uspěchané době ví, že v těchto dnech slavíme dva svátky. Svátek Všech svatých v noci z 31. října na 1. listopadu, kdy u Keltů začínal v tento den nový rok a Oslava Dušiček 2. listopadu, která se odvíjí od tohoto svátku, jako vzpomínka na zesnulé a její veřejné slavení se objevuje po roce 998.


Tradice v tento den zapalovat ohně a svíčky pochází od Keltů i Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy.
Když jsem se ptala svých přátel, jak vnímají tento svátek, skoro všichni říkali, že jej vnímají stejně jako vánoce. Nedávno jsem se byla podívat na hřbitově na Malvazinkách, zapálila jsem známým svíčky a obdivovala, jak jsou krásně vyzdobeny. Ty naše, romské jsou obohaceny ještě jinými prvky než květinami a svícny, jsou to věci, které měli zesnulí rádi. Je mi to moc blízké.


U nás se říkávalo a vlastně říká do dnes svátek Všech svátých. Vzpomínám si, když jsem byla dítě, sešla se v tyto dny celá naše rodina. Tety a strýcové strany přijeli ze Slovenska a z Čech k nám na Moravu, protože jsou zde pohřbeni jejich rodiče. Všichni byli oblečeni v tmavém, černém. Po celou dobu svítily u fotek zesnulých svíčky a vzpomínalo se na ně. U nás děti neseděly s dospělými, většinou jsme byly ve vedlejší místnosti, nebo seděli na zemi mezi dveřmi a poslouchaly jejich vyprávění. Ráda jsem poslouchala historky, které prožili. Některé byly i humorné a pamatuji si většinu i teď. Když ale vzpomínali na babičku, svoji maminku tak tiše plakali. První listopadový den jsme šli všichni na hřbitov k hrobu prarodičů, který jsme s maminkou a tetami už týden před tímto svátkem upravili a ozdobili. Milovala jsem to velké množství rozsvícených svíček, představovala jsem si, že tak vypadají dušičky.


Tuto tradici už další generaci dodržujeme pořád. Letos jsme společnou návštěvu hrobů našich blízkých neuskutečnili, ale věřím, že nám to ti nahoře odpustí. Svíčka u fotografií svítí už třetí den a vzpomínka s láskou zůstává napořád v našich srdcích.

Líbil se vám článek?

Ohodnoťte ho!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hodnocení:

Jeho příspěvky vám přinesou profily osobností, zajímavosti ze světa. Má na starosti provoz webového portálu.

Archiv

Denní archiv

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Sledujte nás

INSTAGRAM

YOUTUBE