ROMSKÝ  KRÁL  A  IVAN HRICZKO POMÁHAJÍ NAPADNUTÉMU ROMOVI

V Košicích městské části Šaca si vyšla rodina na místní benzínovou pumpu, kde se chtěli občerstvit a posedět v místech k tomu určených. To se znelíbilo místní policejní hlídce a tak se svým služebním automobilem jezdili kolem do kola a čekali na jakékoliv porušení zákona ze strany Romů. Celkově se v místě objevili jedenáctkrát. Dosud není známo, co jim stačilo k tomu aby zasáhli proti skupině obyvatel, ale s určitostí je možné potvrdit informace, že zásah byl neadekvátní a protiprávní.

Romové celý průběh zásahu natáčeli na mobilní telefon a zveřejnili ho prostřednictvím sociálních sítí. Na videu je vidět, jak je v policejním automobilu zadržen p. Kuchár , který sedí na zadním sedadle a sleduje diskuzi svých příbuzných s policí. Po celou dobu je v klidu a nijak nenarušuje debatu. Skupinka neustále žádá vysvětlení důvodu zadržení a zásahu Slovenské policie. Je zde jasně slyšet, že policisté neobdrželi žádnou stížnost a ani nebyl porušen zákon.

Během chvíle se objevují další hlídky a situace se radikálně mění. Policie začíná trvat na kontrole dokladů a situaci eskaluje do chvíle, kdy zadržený v autě chce vysvětlení celé akce. A tady se končí klidná debata . Policie z auta vytáhne p. Kuchára a prudce s ním hodí o zem. Položí ho na břicho a přidává mu na ruce pouta, která dosud neměl. Nastoupil totiž do vozu sám po výzvě strážníků. Muže nakonec odvezli na místní policejní stanici a tady ho zadržovali až do rána. Po té jej propustili.

Video vyvolalo okamžitou reakci a do Šace se vydal Ivan Hriczko společně s Romským králem Robertem Botošem a dalšími lidmi , kterým situace nebyla lhostejná. Ihned se spustila výzva k protestu vůči takovému přístupu policejních orgánů a k podpoře p. Kuchára.

Během pár hodin se sešlo 400 lidí a to jak z řad Romů tak i majority. Pokojný protestem vyjádřili obavu z nepřiměřených zásahů místní policie a obavu o své děti a příbuzné. Vyzvali všechna Romská média a blogy k zveřejnění celé události a tím i podpoře protestu. Připojil se ihned blog G6, který situaci sledoval po celý den, TV JOJ a také naše redakce Rokuje.

Ivan Hriczko zdůraznil, že je mu celé situace velmi líto a tento případ se musí dostat před generální inspekci MV.

Video z pokojné demonstrace vyšlo před 60 minutami

Ivan-Hriczko-was-live

Líbil se vám článek?

Ohodnoťte ho!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hodnocení:

Jeho příspěvky vám přinesou profily osobností, zajímavosti ze světa. Má na starosti provoz webového portálu.